Manapság az emberek 90 százaléka szereti és fogyaszt sajtokat, alaptétel minden háztartásban. Az ételek nagy többségében szerepet kap, a sajt a gasztronómia megunhatatlan fogása, akár előételként, akár főfogásként, akár hozzávalóként szerepel.
Néhány érdekesség a sajtról:
- A sajtgyártás története több mint 7000 évre nyúlik vissza.
- Magyarországon az átlag sajtfogyasztás évente 8kg/fő, míg a listavezető Franciaországban ez 22kg.
- Több, mint 4000 féle sajtot készítenek szerte a világon.
- Körülbelül 20 millió tonna készül belőle, több mint a dohányból, kakaóból, teából és kávéból együttvéve.
- A Kalcium és a B-vitamin tartalma nagyon jelentős, általában minél tovább érlelik, annál több lesz benne. A B-vitamin nyugtatja az idegrendszert. Fogyasztása védelmet ad a csontritkulással, fogszuvasodással a szív- és az érrendszeri betegségekkel szemben is
Hogy szervírozzuk, társítsuk a különböző sajtokat:
- A sajtokat érdemes a felszolgálás előtt egy órával kivenni a hűtőből.
A nemes penésszel érő sajtot drótos sajtvágóval szeleteljük, így nem esik szét. - A fűszeres sajtokat külön tálon kínáljuk, különben elnyomják a diszkrétebb ízű fajtákat.
- A legtöbb sajt-gyümölcs kombinációt jól kiegészíti egy könnyebb vörösbor vagy muskotály, de az erősebb zamatú sajtokhoz például burgundi illik.
- Márványsajthoz, krémsajthoz és a lágy sajtokhoz kínáljunk narancsot és mandarint, míg az őszibarack a márványsajttal, a göcsejivel, a camembert és a brie ízével párosítható.
- A gorgonzola, márvány-, brie, cheddar, ementáli, trappista sajtot desszertként almával, szőlővel, körtével adjuk.
- A következő változatos sajtkompozíció mindenki igényét kielégítheti. Lágy és puha sajtok: belpaese, bresse bleu, kecskesajt, camembert, gorgonzola,pálpusztai. Kemény és félkemény sajtok: cheddar, eidami,ementáli, gouda, gruyére, parmezán, óvári, ilmici, trappista. Kínáljunk hozzá kétszersülteket, barna kenyeret.
Egyik sajtos szendvicsünk: Camembert szeletek karamellizált almaágyon, szőlőszemekkel és dióval megbolondítva, a megrendelőink kedvence.